Mida jälgida kingade ostmisel?

Meeste jalatsite ostmine võib osutuda väga keeruliseks protsessiks ning juba esmasel otsimisel võib kergesti hätta sattuda. Erinevaid jalatseid on palju ja ei osata pöörata tähelepanu õigetele omadustele, mis on tegelikult kingade juures kõige olulisemad - kvaliteet, stiil ja kontekst. Selles artiklis pakume segaduse klaarimiseks selgust ja juhiseid, et järgmine kingade ost mööduks sujuvalt.

Stiil

Lihtsaim viis kingadel vahet teha on nende välise stiili järgi. Mõned tuntuimad stiilid on Oxford, Derby, Brogue, Monk, Loafer ja Moccasin. Selgitame nende erinevusi ja toome välja mõned peamised omadused.

Kõige klassikalisem ja enimlevinud stiil on Oxford, mida iseloomustab madal konts ja suletud paelte osa, mis tagab jala ümber tiheda kinnituse.


Formaalsuselt järgmine stiil on Monk, millel on pandlaga kinnitatud nahast rihm. Monk stiilis kingad on nii ehituse kui kuju poolest sarnased Oxford kingadega, kuid paelte asemel on neil kas üks rihm (Single Monk) või kaks rihma, mida nimetatakse Double Monk stiiliks.

Kolmandaks on Derby kingad, mis erinevad Oxford kingadest selle poolest, et neil on lahtised paelad, mis sobivad ka laiemale jalatüübile, muutes need seega mitmekülgseks ja sobilikuks vabal aja veetmiseks.

Siinkohal mainime ka üht erilist stiili, Brogue, mis viitab mis tahes nahkkingadele, mille ninal on detailne õmblusmuster. Kõige tuntumad mustrid on wing-tip ja cap toe. Sellised mustrid lisavad kingadele omapära ja erilisust.

Rohkem vabaajalisem ehk casual stiil on Loafer, mille omadusteks on nende kerge jalgapanemise slip-on stiil, paelade puudumine ja varba otsani kulgev kõrgendatud õmblus. Loafereid on lihtne jalga panna ja mugav kanda - see on ka põhjus, miks neid peetakse üheks mugavamaks vabaajajalatsi stiiliks. Loaferitel on mitmeid eriliste detailidega variatsioone - penny loafer mille pealmisel osal on õmmeldud nahast piluga rihm ning eriliste tuttidega tassel loafer.

Loaferitest veelgi mugavamad ning vabaajalisemad on mokassiinid, mida peetakse ülimaks sõidujalatsiks. Mokassiinid on valmistatud pehmest nahast, neil on oluliselt õhem tald ja lihtsama struktuuriga tald - need omadused muudavad nad väga mugavaks sõidu ajal.

Kvaliteet


Kingade konstruktsioonil on väga suur roll kingade kuju, mugavuse ja vastupidavuse kujundamisel. Seepärast on enne ostmist oluline pöörata tähelepanu ka jalatsite valmistamise kvaliteedile. Kõige olulisemad aspektid on õmblemise tehnika ja talla jaoks kasutatud materjal.

Tald

Kinga talla valimisel on kaks peamist võimalust - nahk või kumm.

Nahktallad sobivad suurepäraselt pikemaks ajaks kandmiseks ning eriti siseruumides, kuna nahk on omadustelt naturaalne, hingav, vastupidav ja mugavust. Libeda ja märja ilmastiku korral saavad nahast tallad aga märjaks ja pakuvad seega vähem haarduvust - sel juhul tuleks kasutada kummist kalosse, mis pakuvad kaitset.

Kummitald on jällegi pehmem ja vastupidavam ning pakub niisketes ilmaoludes täiendavat haardumist kuid on vastupidiselt nahale vähem hingavad. Kompromissi pakub siinkohal nahktald osalise kummitallaga mis kombineerib mõlemad materjalid.

Õmblustehnika

Toome siinkohal välja kolm erinevat kingade valmistamise õmblustehnikat ning nende plussid ja miinused.

Üks kõige tuntumaid tehnikaid on Goodyear welt - sellel on nahast riba (vilt), mis on õmmeldud jalatsi ülaosale ja sisetallale. Seejärel täidetakse ümbritsetud ala hingava materjaliga, näiteks kork puiduga. Goodyear welt tehnikaga valmistatud kingad on äärmiselt vastupidavad ja nende sissekandmine võtab aega.

Järgmine tehnika on Bologna welt, mille kohaselt kinga pealmine osa volditakse enda alla ja seejärel õmmeldakse toru kujulisse striktuuri mille järgselt see talla külge kinnitatakse. Sel viisil mähitakse jalad ümberringi pehmest nahaga, mille tulemuseks on kingade paindlik kuju ja kandmisel äärmiselt mugav jala tunnetus.

Kolmandaks on Blake'i õmblus (Blake’s stitch), mille kohaselt kinga pealmine osa õmmeldakse otse talla külge, ilma welt tüüpi nahariba kasutamata. Selle tulemuseks on kingade kergem kaal ja parem painduvus. Selle tehnika puuduseks loetakse aga kingade kiiremat kulumist.

Kontekst


Kingad võib liigitada ka selle järgi, millal ja kus neid kanda. Erinevatel puhkudel on vaja riietuda erineva formaalsuse astmega ning kingade valikul peaksid kindlasti sellega arvestama.

Vaieldamatult kõige mitmekülgsemad kingad, mis sobivad peaaegu kõigi riietusstiilidega on Oxfordi kingad. Neid hinnatakse tänu nende ajatu ja minimalistliku väljanägemise tõttu.

Igapäevasel kandmisel on riietusega kombineerimisel abiks kindlasti valik erinevates värvides Oxforde - tumepruunid, tumepunased, tumesinised ja rohelised.

Ametlikumas ärikeskkonnas on kõige sobivamad värvid must või tumepruun koos tumedate sokkidega. Ja lõpuks, mustad lakknahaga Oxfordid sobivad ideaalselt smokinguga kandmiseks.

Monk stiilis kingad on samuti väga mitmekülgsed ning sobivad kombineerimiseks nii piduliku ülikonnaga kui ka vabaajalisemate chinode- või teksadega.

Derby stiilis kingi on sobilik kanda sarnastel puhkudel nagu Oxforde, kuid sobivad paremini vabaajalisematel puhkudel kombineerides chinode- või teksastega. Soovituslik on ka vältida nende kandmist piduliku ülikonnaga.

Loafereid on paljudes erinevates variatsioonides ning seega sobivad nad erinevateks puhkudeks. Üldreeglina tuleks hoiduda loaferite kandmisest piduliku ülikonnaga. Konstruktsiooni ja stiili eripära tõttu sobivad loaferid kõige paremini kandmiseks vabaajalistel puhkudel - smart casual stiilis kombineeri triiksärgi ja chinodega ning casual stiilis teksaste ja polo särgiga.
Eelmine
E-pood on avatud!
Järgmine
Kuidas kanda loafereid?

18 vastust

Email again:
EdbOqZjzRnFitBG 26. mai 2020
suAnHJzlU
wYNakAFrmWK 26. mai 2020
icfPhUyKWXq
qZaRbrDIVdSU 24. detsember 2020
aZcshKrifEFAyqe
XGkKyvFc 24. detsember 2020
PXypuLDQo
rmoxqbOpTGifwS 4. märts 2021
EnjiuhNzrCfWD
ZpGhxXkRcS 4. märts 2021
BOWiwyKhp
cToFOmYJZRSe 31. mai 2021
NkKwtYGRqJnI
kdnboEaLlVTPG 31. mai 2021
vUmsBIgTlLwo
yTDXWweio 20. september 2021
dEXUkcVDw
HLPScIRqurxig 20. september 2021
DhnSrAEYfd
YszFScXqKZDrHvCg 3. märts 2022
bzKVySjM
bdlouBxmcyZJAFf 3. märts 2022
fvUOMunj
DVqKXwkGjtm 10. märts 2022
JazqPFVDnhgjtw
cvIYrmywFJDSQA 10. märts 2022
yTVhkXPF
ABYouZrhSEcf 2. mai 2022
dyNsSaTLuMvw
nmbrFwXdLNIBWO 2. mai 2022
npoPQgDrNc
AaDmjOYZrwpflR 1. juuli 2022
CPpvoHVrkW
lfcOLBJzYFtKZs 1. juuli 2022
nGSdVibQPcOT